Skip to main content

Mutlaka Görülmesi Gereken 3 Ülke

Uzun uzun listeler hazırlanan bir konuda kendi penceremden bir bakış sunayım dedim.
En yaşanılabilir 3 ülke listesine geriden başlayalım:

3-İsviçre
Yapılan arastırmalarda dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan İsviçre doğal güzellikleri ile göz dolduran bir ülke. Uzun yıllardır tarafsızlığı ile bilinen İsviçre, kişi başına en fazla malvarlığı düşen ülke konumundadır.
“Alpler” dediğimiz zaman insanın içine farklı bir duygu birikmiyor değil. İsviçre Alplerin eteğinde 8 milyonluk bir ülke.
image

Ren nehriyle de ün salmış İsviçre de ülkenin büyük çoğunluğu engebelidir. Vadi ve platolarla kaplı ülkede kısa mesafelerde değişik iklim tiplerine rastlamak mümkün olsa da genel manada ılıman bir iklime sahiptir.
3 ülkeden oluşan bu listede benim için en önemli 2 kriter doğa ve insan ilişkileri. İsviçre’nin bu konuda tatmin edici olduğunu listemde yer alışından da anlamışsınızdır.

2-Avustralya

Üzerinde tek ülke barındıran bir kıta olan Avustralya kıtası güney yarımkürede yer alıyor. Dört bir yanı okyanuslarla çevrili olan ada ülkesi Avustralya listedeki diğer iki ülkeden daha kalabalık: 25 milyon.
image
Kangurusu ile tanıdığımız bu ada ülkesinin binlerce kilometre sahili var. Doğal güzellikleri bakımından insanı cezbediyor.
GSYİH’sı yüksek olan Avustralya, yoksulluk oranının az olması bakımından benim takdir ettiğim bir ülke. Ada hayatına bayıldığım için belki de burası benim için ideal olabilir. Dünyanın en büyük 6. ülkesi konumundaki bu ülke aynı zamanda en küçük kıtadır.
Oldukça verimli platolara ve araziye sahip Avustralya gidelisi bir ülke.

1-Norveç

Yaklaşık 6 milyonluk nüfusu ile Türkiye’den oldukça küçük olan Norveç, özellikle doğasıyla tutkunlarına harika bir yaşam alanı sunuyor.
image

Kişi başına düşen milli gelir konusunda dünya standartlarının üstünde olan ülke bunun yanında Avrupa’nın en pahalı yaşamının olduğu yerlerin de başında geliyor. Yapılan araştırmalara göre dünyanın en gelişmiş ülkesi olan Norveç insancıl yaşam merkezi diyebilirim.
Ülkede İngilizce ile yaşantıyı sürdürmek mümkün fakat Norveççe bilmek de bazen önemli bir gereklilik oluyor.
O kadar sakin bir ülke ki büyük cezaların olmadığı bir anayasaya sahip. Ortalama ömrün yaklaşık 81 yıl olduğu Norveç hayatının geri kalanına sakin bir atmosferde devam etmek isteyenler için gayet güzel bir fırsat.
Benim de tüm araştırmalara devam ettiğim Norveç vatandaşlığı biraz uğraştırıcı. Giderek yaşlanan nüfusuna dur diyebilmek için belki de ilerleyen süreçte vatandaşlık için kolaylık sağlayabilirler.

0-Bonus- Kendi Adınızı Satın Alın
En büyük hayallerimden birisidir bir adaya sahip olmak. Komik geliyor olabilir. Çevremdeki çoğu insan en büyük hayalimin bu olduğunu bilir. Peki böyle bir şey mümkün mü? Parası olana elbette mümkün.
image

Dünya gezegeninde binlerce ada var. Büyük küçük, sıcak ya da soğuk, sulak ya da kurak. Eğer 5 milyon dolara sahipseniz bir ada satın almak zor değil. Bu işi yapan büyük firmalar var. Private Island şeklinde aradığınızda karşınıza irili ufaklı bir çok seçenek çıkacaktır. Dünya insanların yaşadığı bir mekan ve her şey mümkün olabilir. Hiçbir şeye sahip olamazsınız bile hayalleriniz size daima destek olacaktır.

Ömer Faruk Yalçın

Ömer Faruk Yalçın

Wordpress Uzmanı

Yorum Yap (Toplam: 0 yorum.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*