Skip to main content

Lenovo A3500H Tablete Arama Özelliği Eklemek (AH350HV Yapmak)

Benimde bir tane sahip olduğum ve kendisinden gayet memnuniyet duyduğum fakat Lenovo’nun her özelliği koyup biraz daha para kasmak için arama özelliğini ayrı bir versiyonuna eklediği bir tabletim var. Modeli A3500H.

Lenovo, simkart destekleyen bu sayede sms gönderip 3G internet kullanma imkanı olan bu modele arama özelliğini eklememiş. A3500HV modelinde ise bu özelliklere ek bir de arama özelliği bulunuyor. Modelin isminin sonundaki “V” harfi voice yani ses manasına geliyor. Telefonumu garantiye gönderecek olmamdan dolayıdır ki bu süreçte yeni bir telefon ihtiyacım oldu. Ben de acaba elimdeki bu tatlı tablete arama özelliğini de ekleyebilir miyim diye düşündüm. Yaptığım kısa bir arama sonucunda çok kolay bir şekilde bu hayalime kavuştum. İnternette gördüm ki benim gibi bunu merak eden ve yapmak isteyenler var. Ben de faydalı olmak için kullandığım blogumda bunun nasıl yapıldığına dair tecrübemi aktarmak istedim. Şimdi gelelim A3500H modelli Lenovo tabletimizin nasıl A3500HV modeline dönüştürüleceğine. Bunu hiç bu işleri yapmamış birisinin bile anlayabileceği bir şekilde aktarmaya gayret edeceğim. Bu işe ROM yüklemek deniyor. Dilerseniz Google’da ROM yüklemek konusunda bir araştırma yapıp ön bilgi de edinebilirsiniz. Birkaç uyarı; bu işlemleri bizzat denedim ve şuan gayet basit bir şekilde herhangi bir sorun yaşamadan arama yapabiliyorum. Bunları yapmadan önce ayarlardan IMEI numaranızı not etmenizde fayda var, bende herhangi bir hata olmadı ama IMEI numaranızın silinmesi ihtimaline karşı not etmeniz iyi olacaktır. Bununla birlikte burda yapacağınız işlemlerin tabletinizin garantisini bozup bozmayacağına dair hiçbir fikrim yok. Bu da sizin tercihinize kalmış bir şey 🙂

Hadi başlayalım! İşte adımlar:

1-  Öncelikle bazı dosyalar indirmeniz gerekiyor. En başta, sizin için Google Drive’a yüklediğim ve boyutu 1,06 GB olan A3500HV dosyalarını indirerek başlayalım. Aynı zamanda bilgisayara kurup yüklemeyi yöneteceğiniz programlar da bu dosyanın içerisinde yer alıyor.

Buraya tıklayarak ya da bu adresi (https://drive.google.com/file/d/0B5VZxCqdC25MR1cxeThkcGxmN1k/view?usp=sharing) kopyalayıp tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırarak dosyayı indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosya .rar uzantılı ve adı A3500HV_A442_01_37_140920_ROW  yada A3500HV_A442_01_37_140920_ROW (1) şeklinde olmalıdır. Eğer değilse lütfen sisteminize zarar vermemesi adına indirme ve kurulum yapmayın. Konu hakkında sıkıntı yaşarsanız benimle iletişim kurabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim rar dosyasını indirdiyseniz şimdi ikinci adıma geçelim.

 

2- İndirdiğimiz “A3500HV_A442_01_37_140920_ROW ” isimli dosyanın içindekileri bir arşiv yöneticisi yardımıyla (Örneğin: 7zip  ya daWinrar programları) çıkarın. Çıkardığınızda oluşan klasörün içerisinde;

-Driver_Auto_Installer_v1.1236.00

-SP_Drivers_EXE_v1.6_1224

-SP_Flash_Tool_v3.1336.0.198

-target_bin

adında 4 farklı klasör göreceksiniz. İşlemlerimizi bu klasörlerin içindekilerle gerçekleştireceğiz. Arşivi çıkardıysanız şimdi geçelim üçüncü adıma.

 

3- Şimdi yapmamız gereken şey şu: (Mouse’u resimlerin üzerine getirin açıklamaları göreceksiniz.)

Driver_Auto_Installer_v1.1236.00 isimli klasörü açıyoruz
Driver_Auto_Installer_v1.1236.00 isimli klasörü açıyoruz Install.bat isimli dosyaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır diyoruz.
Yukarıdaki adımı yaptınız ve bu şekilde bir hata mesajı aldıysanız aşağıdaki adıma geçiyorsunuz. Windows 10 kullanıcısı olarak ben hata aldım.
Yukarıdaki adımı yaptınız ve bu şekilde bir hata mesajı aldıysanız aşağıdaki adıma geçiyorsunuz. Windows 10 kullanıcısı olarak ben hata aldım.
Yukarıdaki adımlar eğer hata ile sonuçlandıysa Install.bat dosyasının bulunduğu yerdeki SmartPhoneDriver klasörünü açıyoruz bilgisayarınızın sistemi 64 bit ise x64 klasörünü 32 bit iste x84 klasörünü açıyoruz ve resimdeki gibi spinstall.exe dosyasını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıyruz.
Yukarıdaki adımlar eğer hata ile sonuçlandıysa Install.bat dosyasının bulunduğu yerdeki SmartPhoneDriver klasörünü açıyoruz bilgisayarınızın sistemi 64 bit ise x64 klasörünü 32 bit iste x84 klasörünü açıyoruz ve resimdeki gibi spinstall.exe dosyasını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Bu adımlardan sonra sıra geldi dördüncü adıma.

 

4- Ada klasörümüze gelip SP_Flash_Tool_v3.1336.0.198 isimli klasörümüzü açıyoruz. Ardından bu klasördeki Flash_tool.exe dosyasını açıyoruz. Aşağıdaki görüntü bu programı çalıştırdığımızdaki görüntü:

4

Programı açtıktan sonra kırmızı kutu içerisine aldığım Scatter-loading butonuna tıklıyoruz. Açılan pencereden arşivden çıkardığımız ana klasörümüzün olduğu yeri buluyoruz ve klasörümüzün içindeki target_bin klasörünü açıyoruz. Ardından aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi MT6582_Android_scatter.txt isimli dosyayı seçiyoruz.

5

Bu dosyayı seçtikten ve açtıktan sonra ekranda şöyle bir görüntü olacak:

6

Bu görüntüden sonra şimdi yukarıdaki Donwload butonuna tıklıyoruz. Butona tıkladıktan sonra program kendi kendine bazı işlemler yapacak. Bunu yaparken alt tarafta renkli bir şekilde yükleme durumunu gösterecek. O görüntü de şu şekilde:

7

Bu işlem tamamlanana kadar bekleyin çok fazla sürmeyecektir zaten 1 dakika içerisinde bitecektir.

Şimdi artık bilgisayarla ilgili olan kısım bitti. Bu aşamaya kadar tabletimizi bilgisayara usb ile bağlamadık. Şimdi öncelikle tabletimizin ayarlarına giriyoruz. Daha önce “geliştirici seçenekleri” menüsünü aktif hale getirmemişseniz öncelikle ayarlarda en altta yer alan “tablet hakkında” kısmına giriyoruz ve “Derleme Numarası” yazan yere art arda tıklıyoruz. Size “geliştirici olmanıza az kaldı” gibi uyarılar verecek. “Artık siz bir geliştiricisiniz!” uyarısını görene kadar buraya tıklayın. Bu uyarıyı gördükten sonra geri gidin. Ayarlarda şimdi tablet hakkında butonunun üzerinde artık “geliştirici seçenekleri” diye bir buton görünüyor. Bu butona tıklayın ve açılan pencerden “USB Hata ayıklaması” seçeneğini aktif hale getirin. İlgi ekran görüntüleri şurada:

Bunu yaptıysanız şimdi yapacağınız işlemi çok dikkatli yapmalısınız. Tableti kapatın. USB kablosunu bilgisayarınıza bağlayın. Tabletiniz kapalı konumda iken önce ses kısma tuşuna basılı tutun ve basılı tutarken USB kablosunu tabletinize takın. Bunu yaparken bilgisayarınızda Flash Tool programı açık olsun. Eğer tabletinizde şarj olma ekranı açılmadıysa ve Flash Tool programı bir yükleme yapmaya başladıysa harika! her şey yolunda demektir. Ancak eğer taletinizin şarj olmaya başladığını görürseniz yani pil işareti açılırsa o zaman az önce yaptığınız gibi öncelikle USB kablosunu bilgisayara bağlayın ardından tabletin ses kısma tuşuna basılı tutun ve sonra da tuşa basılı tutarken kabloyu tablete bağlayın. Bağlarken hemen bırakmayın, Flash Tool programının bir yükleme yapmaya başladığını görene kadar hem kabloyu hemde ses kısma tuşunu tutun. Ama eğer yine şarj olmaya başlarsa işlemi bir kez daha tekrar edin.

Eğer hala hata alıyorsanız bilgisayarınızda “Bilgisayarım” klasörünü açın, sağ tıklayın ve özellikler deyin. Açılan pencerede sol tarafta aygıt yöneticisini açın daha sonra ses kısma tuşunu basılı tutun ve usb yi tablete bağlayın bunu yaparken eğer aygıt yöneticisinde bağlantı noktaları (portlar) bölümünde yeni bir aygıt ekleniyorsa bilgisayar tableti görüyor demektir ve sorun 1-2-3. adımlarda yaptığınız hatalardan kaynaklanıyordur. Bu adımları dikatlice tekrar edin. Eğer bilgisayarınız tabletin ses kısma tuşuna basıyorsunuz ve usb yi takıyorsunuz; şarj olma işareti de gelmediği halde bağlantı noktalarında tabletinizin bağlandığına dair bir uyarı görmüyorsanız driver yükleme adımında hata yapmış olabilirsiniz, lütfen o adımı dikkatlice tekrar edin.

Eğer hiçbir hata olmadı ve her şey yolunda gittiyse Flash Tool 5-6 dakikalık bir yüklemeden sonra sistemi taletinize kuracak ve bitirince de bilgisayarınızda ekrana yeşil bir daire şeklinde uyarı gelecektir. Bundan sonrası artık tabletinizi açmak kadar kolay! Tableti ilk açtığınızda açılış ekranının geçmesi biraz aman alacaktır endişelenmeyin sakince bekleyin 🙂 Sonra sim kartınızı takın ve rahat rahat arama yapın 🙂

10
Artık arama yapabiliyorum! 🙂
Ömer Faruk Yalçın

Ömer Faruk Yalçın

Wordpress Uzmanı