Skip to main content

İnternette Yapabileceğiniz 6 Şey

 

İnternet büyük bir derya. Eğer kullanmayı seviyorsanız elinizin altındaki bu nimet sizi entelektüel açıdan farklı noktalara taşıyabilir. Doğru kullanmayı ve ne yapacağınızı bildiğiniz takdirde size cömert davranacak bir internet dünyasında neler yapabileceğinize geçelim!

1-Kodlama Öğrenebilirsiniz

Sürekli birilerinin ürettiği şeyleri tüketmekten sıkılmadınız mı? Artık insanlara dijital dünyada sizin de bir katkınız olmalı. Şuan bu yazıyı okumanıza olanak tanıyan kodlamalar, sayfanın düzeni, rengi vb. hatta sadece web tabanlı değil Android, iPhone gibi platformlara da kodlamalarınızla siz de bir şeyler katabilirsiniz. Kim bilir, geleceğin Mark Zuckerberg’i sizsinizdir. Web tabanlı bir şeyler üretmek için ücetsiz bir şekilde Code Academy‘den faydalanabilirsiniz.

2-Dil Öğrenebilirsiniz

Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile elimizin altındaki internet gerçek bir fırsata dönüştü.  Başta Duolingo gibi uygulamalar/web servisleri olmak üzere dijital dünya bize istediğimiz dili öğrenme fırsatını hiçbir ücret ödemeden tanıyor. Şaka değil, deneyin : Duolingo

3-Çeşitli Kurslara Dahil Olabilirsiniz

Özellikle yabancı bir eğitim organizasyonu olan Khan Academy ile harika fırsatlar sunulması internetin başında yapabileceğimiz şeylere büyük eklentiler getiriyor. Khan Academy‘nin Türkiye yayınını yapan web sitesine göz atarak neler öğrenebileceğinize bir bakın.

4-Müzik Dinleyebilir , Video İzleyebilirsiniz

İnternetin en büyük icatlarından birisi sayılabilecek YouTube video paylaşım sitesinde belkide her aradığınız şey için bir sonuç vardır. Merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz şeyleri birkaç kelimeyle tarif ettiğinizde size onlarca video sunacaktır. Tabiki vaktinizi de çalabilecek bir potansiyele sahip olan bu icadı kullanırken dikkat etmekte fayda var. Bir başka olanak da müzik dinlemek. YouTube ile bu ihtiyacı da karşılayabilirsiniz fakat sadece bu işi yapan ve sizi tatmin edebilecek bir yer daha var : Spotify

5-Projenize Destek Bulabilirsiniz

Henüz doğru düzgün çalışan Türk versiyonu olmayan gerçekten harika bir sistem. Diyelim ki bir projeniz var ve bunu hayata geçirdiğinizde insanlığa bir faydanız olacağını düşünüyorsunuz. Hatta belki de sadece yapmak ve mutlu olmak istiyorsunuz. KickStarter ile projenize hiç tanımadığınız kişilerden destek bulabilirsiniz. Ne yazık ki ülkemiz bu konuda pek bonkör olamasa da sizi destekleyecek insanlar bir yerlerde yaşıyor olabilir. Kendinizi iyi ifade edip güzel bir sunum yaptıktan sonra gerisi gelecektir. Ha, elbette uçuk şeyler hayal ederseniz başarmanız zor olacaktır.

6-Rahatlayabilirsiniz

Sadece buraya tıklayın ve arkanıza yaslanın.

Ömer Faruk Yalçın

Ömer Faruk Yalçın

Wordpress Uzmanı

Yorum Yap (Toplam: 0 yorum.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*